kompaktní desky
vysoká mechanická odolnost
Princip výroby kompaktních desek vychází z technologie výroby laminátu, u nás známého spíše pod již lidovým označením „umakart“, která je známa již více jak 100 let.
Vyrábějí se na základě evropské normy EN 438 v laminačních lisech pod vysokým tlakem a za velké teploty z přírodních vláken / cca. 60% / a syntetických pryskyřic.
Jedná se o materiál, který vykazuje vysokou mechanickou odolnost proti oděru, otěru, úderu, vhodný pro trvalé zabudování i do vlhkých prostor, nevyžadující prakticky žádnou údržbu. Je bez obsahu těžkých kovů a zbytky ani piliny vzniklé při opracování nepoškozují životní prostředí. Opracovávají se běžnými dřevoobráběcími nástroji. Zajímavým „ bonusem“ je i to, že hrany se dokončují přebroušením a přeleštěním a není nutné je nijak opticky uzavírat - dokončovat olepováním.
Kompaktní deska je principiálně silnější laminát. Rozdíl spočívá ve výsledné tloušťce slisovaných vrstev – do tl. 2 mm se používá označení laminát, od tl. 2 mm pak označení kompaktní deska.
Charakteristickou vlastností všech kompaktních desek je to, že při ztrátě vlhkosti se smršťují a při přijímání vlhkosti se rozpínají. Rozpínavost desek je v podélném směru v podstatě poloviční proti směru příčnému.
V případě, že používáme kovovou podkladní konstrukci, je nutné brát zřetel na to, že změna rozměrů u kovové konstrukce probíhá vlivem teploty vzduchu, u kompaktních desek pak vlivem vlhkosti. Tyto změny mohou probíhat protiběžně. Proto je nutné při montáži pamatovat na dostatečný prostor pro rozpínavost.
Při vlastní montáži je tudíž nutné brát na zřetel možnou změnu rozměrů vlivem přijímání a odevzdávání vlhkosti a vytvořit dostatečný prostor pro rozpínavost - u mechanického uchycení desek vrtáním větších otvorů a při neviditelném uchycení použitím trvale flexibilních lepidel.
Podle použití je rozdělujeme na kompaktní desky pro vnitřní použití a kompaktní desky pro venkovní použití.